Počet výsledků: 103

Otevřít filtraci

Nádorové buňky neboli rakovinné buňky jsou buňky, které se neustále dělí a vytvářejí zhoubné nádory. Dělení buněk je normální proces, který tělo využívá k růstu a opravám. Za normálních okolností se mateřská buňka se rozdělí a vytvoří dvě dceřiné buňky, které slouží k tvorbě nové tkáně nebo k nahrazení buněk, které odumřely v důsledku stárnutí nebo poškození tkáně. Zatímco zdravé buňky se přestanou dělit ve chvíli, kdy již není potřeba dalších dceřiných buněk, nádorové buňky v dělení pokračují. Nádorové buňky jsou rovněž schopny šířit se do dalších částí těla, kde zakládají metastázy. Viz také buňka, nádor, zhoubný nádor.

Nádorové onemocnění je jiný název pro zhoubný nádor. Viz také nádor.

Nádorový marker je látka, která se nachází v nějaké tkáni, v kostní dřeni, v krvi nebo i v jiných tělesných tekutinách, a může být známkou přítomnosti zhoubného nádoru nebo některých benigních (nenádorových) stavů. Mnohé nádorové markery jsou proteiny, které se tvoří ve zdravých buňkách i v nádorových buňkách; rozdíl je v tom, že nádorové buňky je tvoří ve výrazně větším množství. Jako nádorové markery se používají někdy i genetické změny v nádorové tkáni, jako jsou například známé mutace nebo některé další změny v nádorové DNA nebo RNA. Vyšetření nádorových markerů mohou lékaři využít společně s dalšími testy, které pomáhají při diagnostice zhoubného nádoru. Někdy jsou nádorové markery vyšetřovány kvůli naplánování nejvhodnější protinádorové léčby, odhadu pravděpodobné prognózy, nebo také ke zjištění, zda je stávající léčba účinná, případně zda nedošlo k recidivě zhoubného nádoru. Konkrétním příkladem nádorového markeru je CA 125, který je využíván u pacientek s rakovinou vaječníků. Viz také nádor, marker.

Nádory vulvy zpočátku jen zřídkakdy způsobují potíže. Při jejich vzniku hraje významnou roli lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Obvykle jsou postiženy velké stydké pysky, méně často malé stydké pysky nebo oblast klitorisu. Po infekci HPV se nezhoubné nádory objeví nejdříve po čtyřech týdnech, často však až po několika měsících jako bělavé nebo narůžovělé výrůstky, které vypadají jako malé bradavičky. Zhoubné nádory vulvy často způsobují trvalé svědění. Teprve v pokročilých klinických stadiích může být nádor viditelný, když začíná růst směrem ven. Viz také nádor, vulva.

Invazivní nádor je zhoubný nádor, který se rozšířil mimo vrstvu tkáně, v níž vznikl, a prorůstá do okolních (dosud zdravých) tkání. Viz také invazivní, nádor.

Nádorový supresor je jiný název pro tumor-supresorový gen. Viz také nádor.

Zhoubné nádory u dětí je odborný název pro rakovinu u dětí. Zhoubné nádory u dětí (včetně dospívajících) se vyskytují poměrně vzácně: v České republice je ročně diagnostikováno kolem 400 nových případů. Léčba dětských onkologických pacientů je v ČR centralizovaná do dvou specializovaných center: Klinika dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice v Motole, Praha a Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. Viz také zhoubný nádor.

Smíšené nádory jsou nádory, které obsahují různé typy buněk, z nichž pocházejí. Například karcinosarkom obsahuje nádorové buňky pocházející z epitelové a pojivové tkáně, a kombinuje tak vlastnosti karcinomu a sarkomu. Smíšené nádory mohou být zhoubné (maligní) nebo nezhoubné (benigní). Viz také nádor.

Primární nádor je termín, který se používá pro označení původního nebo prvního zhoubného nádoru v těle. Nádorové buňky primárního nádoru se mohou šířit – metastazovat – do dalších částí těla a vytvářet nové neboli sekundární nádory. Každý z těchto nových – sekundárních – nádorů je přitom stejným typem nádoru jako primární nádor. Viz také nádor, zhoubný nádor, sekundární nádor, další primární nádor.

Hormonální léčba zhoubných nádorů je hormonální léčba, která může být za určitých okolností užívána u onkologických pacientů. Hormonální léčba ovlivňuje endokrinní systém prostřednictvím podávání buď konkrétních hormonů (zejména ze skupiny steroidních hormonů), nebo léků, které ovlivňují produkci hormonů v organismu. Steroidní hormony významně ovlivňují genovou expresi v některých nádorových buňkách; změna hladiny nebo aktivity určitých hormonů proto může způsobit, že některé typy zhoubných nádorů přestanou růst, nebo dokonce zaniknou. Za hormonální terapii lze považovat i chirurgické odstranění endokrinních žláz (např. varlat u mužů nebo vaječníků u žen). Viz také hormony, nádor, zhoubný nádor, hormonální léčba.

Zobrazeno 1 až 10 z 103

Počet výsledků